KARBONHİDRATLAR VE YAĞLAR


 


KARBONHİDRATLAR

      Gün boyunca yaptığımız işler, yaşamamızı sürdürmek, tüm faaliyetleri yerine getirmek için gerekli olan enerjiyi karbonhidratlardan alırız. Karbonhidratlar aynı zamanda vücudumuzun asıl enerji kaynağıdır. Bunlar vücudumuzda kısa sürede enerjiye dönüşür.

    Karbonhidratların bolca bulunduğu besinler:                                                                                            Buğday, mısır, pirinç, arpa, yulaf, patates, şeker ve şekerli maddelerde bolca bulunur. Bal, süt ve meyve çeşitlerinde de karbonhidrat açısında zengindir.

   YAĞLAR:

         Vücudumuzun gereksinim duyduğu enerjiyi ilk önce karbonhidratlardan sağlarız. Ama fazla enerji gerektiren işler yaptığımızda karbonhidratlardan aldığımız enerji yetersiz kalır. Uzun süre aç kaldığımızda da enerjimiz azalır. Bu gibi durumlarda gereksinim duyduğumuz enerjiyi diğer bir enerji kaynağı olan yağlardan sağlarız.

Yağ bakımında zengin bitkisel besinler: Zeytin, ayçiçeği, mısır, yer fıstığı, susam,soya bitkileri, ceviz, badem, fındık ve kabak çekirdeği.

Yağ bakımında zengin hayvansal besinler: Balık, süt, peynir, tereyağı, kaymak, et ve et ürünleri.

Gereksinim duyduğumuzdan fazla karbonhidrat ve  yağlı besinleri tüketirsek bu besinlerdeki yağı vücudumuz depo eder ve şişmanlığa sebep olur.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !